Sposób na pełne odliczenie VAT w osobówce!

Porady

Temat likwidacji ulg w kwestii podatku VAT na samochody osobowe jest dobrze znany przedsiębiorcom – wraz z końcem 2010 roku skończyły się ulgi na popularne „samochody z kratką” a VAT od kupna samochodu osobowego można odliczyć jedynie w części (tzn. 60% podatku i nie więcej niż 6000zł). Aczkolwiek, w myśl starego powiedzenia „Polak potrafi” znaleziono sposób na to, żeby te przepisy obejść. Jak? Zapraszamy do artykułu!

Jeśli potrzebujemy tańszego auta, które komfortowo przewiezie kilka osób i posiada sporą przestrzeń załadunkową, proponujemy rozejrzeć się za pick-upem. To samochód z otwartą przestrzenią ładunkową, ale istnieje wielu dostawców zabudów na wymiar w bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki temu otrzymujemy duży, bardzo praktyczny bagażnik. Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu pojazdów, a szczególną popularność uzyskały Mitsubishi L200, Nissan Navara oraz Volkswagen Amarok. Nie do przecenienia jest, szczególnie na polskich drogach ;) , przystosowanie do cięższych warunków pracy i napęd na 4 koła, co znacznie poprawia bezpieczeństwo w zimie. Ceny takich pojazdów zaczynają się od 30 tysięcy złotych netto, można wybrać wersję 2 lub 5 osobową, zasilaną benzyną lub olejem napędowym. Poniżej przedstawiamy prezentacje filmowe 2 modeli „pikapów” pomagające w wyborze konkretnego modelu:

Jeśli chcielibyśmy kupić droższy, bardziej komfortowy samochód jednocześnie zachowując wyżej wspomniane korzyści – zainteresujmy się Bankowozem typu C. To rodzaj pojazdu specjalnego, który służy do przewozu kosztownych przedmiotów (dużej ilości gotówki, kamieni szlachetnych, projektów, umów i innych dokumentów). Wprawdzie homologowanie pojazdu do wymogów ustawy u dealera kosztuje dodatkowo około 10000zł, jednak korzyści finansowe osiągane po przystosowaniu znacznie przekraczają tą sumę. Liderami w tej kategorii są SUVy Volvo oraz Infinity, ale temat zna już każdy liczący się dystrybutor nowych samochodów. Z zakupem bankowozu należy się jednak spieszyć, ponieważ ustawa zmieniająca przepisy w tej kwestii już jest skontrowana, a w życie wejdzie prawdopodobnie na początku 2013 roku.

Rozważając zakup zarówno pick-upa jak i bankowozu pomyślmy połączeniu korzyści finansując go leasingiem – dzięki temu wszystkie opłaty związane z leasingiem można odliczyć jako koszty. A oprócz tego, od paliwa, całość podatku VAT.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password