Co to jest leasing?

Leasing

O leasingu słów kilka, czyli co to tak właściwie jest i z czym się go je ;)

Słowo leasing pochodzi z angielskiego (to lease, czyli dzierżawić, wynajmować). Ze względu na to, że definicja opierająca się na przekładzie jest dość szeroka spieszymy, żeby ją uszczegółowić.

Leasing to wynajem środka trwałego, który jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. To oznacza, ze leasingować można nie tylko samochody, ale także maszyny, urządzenia, a nawet motocykle. Wybór przedmiotu leasingu należy do nas, aczkolwiek trzeba brać poprawkę na to, że instytucja finansująca może się na niektóre urządzenia po prostu nie zgodzić.

Czy leasing oznacza własność? Czy przedmiot leasingu trzeba później oddać?

Polska definicja leasingu jest nastawiona na własność, a większość umów leasingu operacyjnego posiada opcję wykupu (ostatnia opłata związana z finansowaniem). Po jego uiszczeniu przedmiot staje się naszą własnością. W przypadku leasingu finansowego środek trwały jest naszą formalną własnością od samego początku, ale wiąże się to z nieco innymi zasadami rozliczania w firmie, a co za tym idzie – z mniejszymi korzyściami. Rzadko zdarza się leasing, po którym przedmiot zostaje oddany do firmy leasingowej, a jeśli już, to jest praktykowany przez firmę z dużą flotą, gdzie nie opłaca się rozliczać i sprzedawać środków trwałych po skończeniu umowy.

Leasing najczęściej kojarzy się z firmą, ale istnieje odmiana skierowana dla „przeciętnego Kowalskiego”. Od ponad roku uzyskać można leasing konsumencki, który rozwija pojęcie l. operacyjnego i skierowany dla osób nie prowadzących własnej działalności gospodarczej.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o leasingu zapraszamy do artykułów na naszej stronie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password