Samochody z kratką wracają w 2014

Ciekawostki

Samochody z kratką wracają w 2014

Tak jak było to  w 2010 roku będzie możliwość rejestracji samochodu ciężarowo- osobowego i możliwość odliczenia całego, 23%  podatku VAT. Teraz możemy odliczyć od samochodu osobowego tylko 60% VAT, ale  nie więcej niż 6 tys.zł.  Przy samochodzie średniej klasy za np. 100 tys. zł netto „tracimy” na nieodliczonym podatku VAT 17 tys. zł. Co ważne rząd planuje skomplikować w 2014 roku sprawę jeszcze bardziej. W przypadku samochodu o DMC do 3,5T odliczyć będzie można tylko 50% VAT od zakupu, paliwa i eksploatacji jeśli samochód używany będzie równocześnie do celów firmowych i prywatnych. Jeśli będziemy go używać wyłącznie do celów zw. z biznesem można będzie odliczyć 100% VAT. Tyle, że to kolejny przepis do  subiektywnej oceny urzędnika.

Jak „udowodnić”, że szef firmy jeździ swoim samochodem tylko do kontrahentów? Co z tego, że robi miesięcznie 15  tys. km po nieraz całej Europie. Jeśli raz „skoczy” po mleko nie odliczy już całego VAT? Dlatego jeśli planujemy zakup samochodu do przewozu osób  i towarów do firmy warto się pośpieszyć. Dlaczego? Otóż odliczenie 100% VAT od aut z kratką wynika z „przerwy” w ustawie precyzującej jakich pojazdów to 100% odliczenie dotyczy. Dotychczasowe przepisy obowiązują do 31 grudnia 2013. Nowych (50% i 8 tys.) nie udało się naszemu ustawodawcy uzgodnić na dziś z Unią. Wiemy już, że urzędnicy unijni raczej zgodzą  się  na nowe polskie ograniczenia, ale wejdą one w życie prawdopodobnie dopiero po I  kw. 2014 r.

Pośpiech wskazany jest i też z innego powodu. Ponieważ importerzy zdają sobie sprawę z ograniczeń czasowych to prawdopodobnie nie będą dysponować zbyt dużą ilością samochodów osobowo-ciężarowych z homologacją. Co ciekawe na dzień dzisiejszy tylko w cenniku Volkswagena znajdziemy takie auta jeszcze z rocznikiem  produkcji 2013.W  Skodzie i Volvo są to już samochody zamawiane  na rok 2014. tu nawet malutka Citigo ma mieć homologację na 4 osoby. Prawdopodobnie takie auta znajdziemy w ofercie Forda i Toyoty Podobno nie będzie ich wśród Renault i Dacia.

Podsumowując, myślę, że warto skorzystać z tej okazji. Pamiętajmy, że za samochodem dla swojej firmy powinniśmy zacząć rozglądać się już teraz. Co ciekawe, z 23% VAT możemy skorzystać wpłacając tylko 1 % w uproszczonej ofercie leasingowej np. net4car. Takie samochody dają też możliwość tzw. amortyzacji jednorazowej dlatego i kredyt i leasing finansowy jest rozwiązaniem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password